zájmový chov zakrslých Teddy králíčků

Teddy dle Německého standardu:

 
Váha dospělého Teddy by se měla pohybovat v rozmezí 800 až 1500 g, přičemž chovná samička by měla mít od 1200g - 1350g. Chovný sameček pak může mít váhu nižší, ne však méně než 800g.

Teddy má krátké zavalité tělo válcovitého tvaru, oblý zadeček a krátké malé tlapky. Ocásek by měl kopírovat linii zadečku.

Hlava by měla být kulatá s širokým čelem, výraznými nadočnicovými oblouky a velkýma očima. Mezi samicí a samcem není ve stavbě těla téměř žádný rozdíl. Krk by měl být krátký, k tělu neznatelný. Oči by měly být tmavé, jsou však povoleny i modré.

Ideální délka uší je 5 - 6,3 cm s tím, že uši by měly být kulaté, dobře osrstěné a posazené dále od sebe (kvůli husté srsti na hlavě). Vzhledem k tomu, že Teddy je dost mladé plemeno, vyskytují se i odchylky v délce uší. Všichni králíčci nemají malinká ouška, i když toto je cílem šlechtění.

Srst je dlouhá a velmi hustá, měla by být nenáročná na údržbu a nesmí filcovatět. O srst Teddy je zapotřebí pečovat pravidelným kartáčováním. V letních měsících je možné srst trochu zkrátit, aby se králíček nepřehřál - do zimy opět doroste.

 

Krmení

Základem krmné dávky každého králíka by mělo být kvalitní luční seno, dobře usušené a skladované, aby nebylo prašné a neobsahovalo plísně. Sena dostávají naši Tedíci ad libitum, tedy co snědí a mají ho stále k dispozici v jesličkách. To co za den nesežerou je většinou to, co jim nechutná, proto je tento zbytek sena vyndán z jesliček použit jako podestýlka a do jesliček dostanou seno nové. Trávou u nás nekrmíme, především z důvodu možného přenosu nákazy, ale i možnosti nadmutí, při špatném uložení trávy, která se může zapařit a králíkům způsobit zdravotní problémy. Po trávě mají králíci také často průjem. Pokud se rozhodnete krmit i trávou, musíte na ni králíka postupně zvykat a dávku pomalu zvyšovat. Dbejte na to, aby tráva pocházela z "důvěryhodného", čistého místa, kde se běžně nevenčí například psi, nepoužívá se hnojivo, atd.

Jako příkrm se nám osvědčilo krmení od firmy Apetit, které různě střídáme, nebo mícháme dle potřeby (jiné složení a dávka pro chovné jedince, mláďata, nebo k regulaci hmotnosti). S tímto krmením máme zatím velice dobré zkušennosti, nejen co do složení, ale i chutnosti, stravitelnosti a naši Tedíci ho velmi milují. Občas přidáme kousek suchého pečiva, raději rohlík, chléb je kyselejší a v žaludku může déle kvasit, což může vést až k nadmutí. Také kousek mrkve nebo jablíčka přijde k chuti.

Celoročně pak mícháme do vody Acidomid K, který napomáhá dobrému trávení a pomáhá organismu vstřebat a využít všechny hodnotné prvky z krmiva. Zároveň udržuje trávicí trakt v rovnováze a pomáhá organismus chránit proti některým bakteriálním infekcím, průjmovým onemocněním a hlavně kokcidioze. Acidomid K kombinujeme občas s Optiminem nebo Rabitinem, záleží na situaci, pro kterou chceme daný přípravek využít. Vodu mají naši Tedíci k dispozici neustále v napáječce pro králíky s mističkou, která je velice praktická (králíci se nám nemáčí ve vodě a nevylívají ji, narozdíl od použití misek), máme s ní lepší zkušennosti než s klasickou napaječkou s kuličkou pro hlodavce (někteří králíci mají problém naučit se z ní pít).

 

Preventivní péče

– každých půl roku nechte králíčka očkovat proti moru a myxomatóze (obě tato onemocnění jsou pro králíčka téměř vždy smrtelná, proto očkování nepodceňujte). 2 - 4 x ročně přeléčete králíčka proti kokcidióze (prostředek proti kokcidióze vám prodá veterinář).

 

PŘI SPRÁVNÉ PÉČI SE KRÁLÍČEK MŮŽE DOŽÍT  6-8mi LET

 

Ustájení

Jsou 2 základní typy, kde Teddyho chovat. Pokud chcete mít králíčka v bytě, je nejpraktičtější speciální klec pro králíka (viz foto níže), jejíž součástí by měl být domeček (pro soukromí králíčka), WC - miska se speciální podestýlkou, která dobře saje vlhkost a mírní zápach výkalů, většina králíků je čistotná a při troše snahy se naučí WC používat pro vykonání své potřeby. Zjednoduší vám to čištění klece a udržování čistoty. Další součástí klece by měly být jesličky na seno, kameninová miska na jadrnné krmivo a napaječka na vodu.Druhou možností je králíkárna nejlépe typu 1/3 uzavřená zóna pro odpočinek (odchov mladých) + 2/3 volný prostor s mřížkou nebo pletivem (viz foto níže), takovou králíkárnu používáme i my. Nebo klasický typ králíkárny, v tom případě je dobré umístit do kotce domeček (pro soukromí králíčka). Vybavení je stejné jako u klece. Jako podestýlku používáme 2 vrstvy, spodní vrstvu tvoří čisté čerstvé jemné hobliny, které výborně sají vlhkost, zmírňují zápach, ale když jsou použity samotné, nejsou u Tedíků nejpraktičtější - dost se jim cuchají do chlupů, proto jako vrchní vrstvu používáme kvalitní slámu, kterou moč proteče do pilin, kterými je absorbována a sláma zůstane suchá, takže srst Tedíků je v dobrém stavu, protože nejsou na vlhké podestýlce. Základem je samozřejmě pravidelná a včasná výměna podestýlky, jen tak je možné udržet Tedíky v dobrém zdravotním stavu a srst v dobré kondici, nehledě na to, že zamezíme tomu, aby nás králíci obtěžovali svým zápachem. Chci jen podotknout, že králíkárna je výborná k použití nejen venku, ale i na balkoně např. panelákového bytu, pokud si nepřejete nebo nemůžete mít králíka doma, ale nebydlíte v rodiném domě se zahradou...

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode